Sodexo: Klienci stawiają na dania roślinne

Wchodzimy w 2019 rok z dobrymi wiadomościami. Już chwilę temu w sieci pojawiły się informacje o naszej współpracy z Sodexo Polska. W ramach wspólnych działań, w restauracjach Sodexo wdrożone zostaną roślinne receptury, które dedykowane będą nie tylko weganom i wegetarianom, ale przede wszystkim fleksitarianom – osobom stopniowo ograniczającym spożycie produktów odzwierzęcych. Rozmawiamy z Katarzyną Rogalską, Head of Food Plaftorm w Sodexo. Zapraszamy!

Maciej Otrębski: Sodexo, jako jedna z pierwszych firm oferujących usługi restauracyjne w zakładach pracy, podejmuje kroki w celu wprowadzenia dań roślinnych. Jakie przesłanki stoją za podjętymi przez Was działaniami?

Katarzyna Rogalska: W naszej działalności stawiamy nacisk na wnikliwe słuchanie naszych klientów i konsumentów. Pozwala nam to nie tylko doskonalić nasze usługi, ale na bieżąco reagować na zmieniające się potrzeby, poznawać trendy u ich początków. Dwa lata temu rozszerzyliśmy nasze menu o pozycje roślinne, gdyż to właśnie one były i są potrzebne dużemu gronu odbiorców naszej oferty do poprawy jakości życia.

Czy roślinne dania w Sodexo są echem zaleceń odnośnie ograniczenia spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych publikowanych w raportach takich IPCC, czy EAT-Lancet Commission?

Znane są nam argumenty zdrowotne, jak i ekologiczne, stojące za rekomendacjami dotyczącymi zwiększenia spożycia posiłków roślinnych. W naszej ofercie znajdują się różne dania – mięsne i roślinne – gdyż kierujemy ją do tysięcy konsumentów, których oczekiwania się różnią. Wierzymy, że zarówno zrównoważony rozwój, jak i zróżnicowane odżywianie idą ze sobą w parze.

Jak w Pani odczuciu zmienia się postrzeganie tzw. fleksitarianizmu w Polsce?

Coraz częściej widzimy, że osoby jedzące mięso, wybierają dania na bazie składników roślinnych. Wynika to z większej świadomości na temat samego gotowania, jak i różnorodności w diecie. Zapewne nie bez znaczenia pozostają wątki ekologiczne i etyczne, skłaniające do takich, a nie innych decyzji konsumpcyjnych. Jesteśmy bacznymi obserwatorami rzeczywistości i uważnymi słuchaczami, stąd na bieżąco staramy się spełnić oczekiwania naszych gości.

Jaki czynnik jest kluczowy, by oferta dań roślinnych spotkała się z zainteresowaniem odbiorców?

Kluczowe jest pozostawienie konsumentom wolności wyboru. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i preferencje, które ciągle się zmieniają pod wpływem wielu bodźców. Jeżeli komuś w szczególności posmakują nasze dania roślinne lub pod ich wpływem zweryfikuje swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, to dobrze – głównie dla niego samego. Grunt, by niczego nie forsować na siłę i pozostawiać ludziom przestrzeń na decyzję . Wówczas damy szansę na wypracowanie realnych, trwałych postaw.

Wdrażając nowe receptury, oparte o składniki, często interpretowane na nowy sposób przez kucharzy, nietrudno jest napotkać na trudności. Co było dla Sodexo znaczną przeszkodą i jak udało się ją przezwyciężyć?

Nowe receptury bazujące na nowych składnikach, to dla nas twórcze wyzwanie. Wierzymy jednak w profesjonalizm i otwartość naszych Szefów Kuchni i kucharzy, którzy mimo często wieloletnich doświadczeń pozostają skorzy do nauki, poznania czegoś nowego. Pewną zagwozdką w oferowaniu wysublimowanych dań jest utrzymanie tych propozycji na akceptowalnym poziomie cenowym dla klienta końcowego. Jednak i na to – dzięki funkcjonującym w naszej firmie systemom, a także wiedzy i doświadczeniu osób odpowiadających za zakupy i planowanie menu, jesteśmy w stanie oferować nowe, atrakcyjne potrawy w przystępnych cenach.

Amerykański oddział Sodexo zdecydował się wprowadzić Meatless Mondays, czyli Bezmięsne Poniedziałki, we wszystkich swoich obiektach. Akcja okazała się sporym sukcesem – czy stopniowe poszerzenie oferty dań wegańskich i wegetariańskich to element globalnej strategii Sodexo?

Na poziomie globalnym realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, z której można wyprowadzić wątki związane ze zrównoważoną produkcją żywności, jednak w odniesieniu do akcji marketingowych związanych z cateringiem, koncentrujemy się na działaniach lokalnych, które mają największe uzasadnienie w danym rejonie. Niczego zatem nie wykluczamy.

Jakie korzyści ze wspólnych działań przemawiają do Pani najbardziej?

Cieszymy się, że w poszerzaniu naszego menu towarzyszą nam partnerzy, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie i pasjonatami. Sami zaś czujemy, że ta współpraca to okazja do samodoskonalenia się, otwierania się na „nowe” oraz uczynienia naszej społeczności pracowników, klientów i konsumentów jeszcze bardziej zadowoloną z życia. Za to bardzo dziękujemy!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sodexo Polska.

Maciej Otrębski
Jem pizzę, piję kombuchę, lubię kiedy słowa brzmią dobrze, a innowacyjne idee stają się rzeczywistością. W Roślinniejemy zajmuje się współpracą z partnerami biznesowymi. Odpowiadam też za konferencję Plant-Powered Perspectives. Wcześniej byłem zaangażowany w tworzenie Eataway, największej platformy meal-sharingowej w centralnej części Europy, organizuję także wydarzenia w ramach TEDxKraków. Porozmawiajmy!