Co jeśli nie masło? 3 najlepsze alternatywy dostępne w Polsce

Od kilku lat bardzo zyskują na popularności roślinne alternatywy nabiału: sery z nerkowców, parmezan z płatków drożdżowych czy śmietana z nasion słonecznika. Mało jednak mówi się o roślinnym maśle. Odwzorowanie tego kremowego, mlecznego smaku wydaje się niesamowicie trudne. Czy jedyną możliwością są tradycyjne utwardzane margaryny? Skądże! Dlatego przygotowaliśmy nasz subiektywny wybór roślinnych tłuszczów do smarowania dostępnych w Polskich sklepach.

1. Firma Naturli zasłynęła w Polsce z roślinnego mięsa mielonego, ale nie każdy wie, że wypuściła także znakomity produktu z kategorii alternatyw nabiału. Ich smarowidło do pieczywa to genialna alternatywa masła, która chyba najlepiej ze wszystkich odwzorowuje jego mleczny smak i kremową konsystencję, która jest równocześnie stała i miękka. Bezproblemowo rozsmarowuje się na pieczywie. Zapach jest lekko maślany z delikatną nutą migdałów. W składzie dominuje olej rzepakowy, kokosowy i shea. Dodatkowo produkt nie jest utwardzony. Dostaniemy go w sieci sklepów Carrefour oraz w sklepach internetowych. Zdecydowany numer jeden do wypróbowania przez każdego wielbiciela bułek z masłem.

2. Rama ,,100% roślinna” to kolejny przełomowy produkt na rynku roślinnego masła. Słowo ,,margaryna” może odstraszać, ale w tym wypadku obawy są całkowicie bezpodstawne. Nowa rama pozytywnie zaskakuje zarówno smakiem, jak i wyglądem. Ma przyjemny, lekko żółty kolor i delikatny zapach. W smaku przypomina tradycyjną osełkę. Skład nie jest idealny, ale też nie tragiczny. Pierwsze miejsce zajmuje olej rzepakowy, zaraz za nim olej palmowy i witaminy A i D. Zdecydowanym plusem jest obniżona zawartość tłuszczu i obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Produkt dostaniemy w wielu hipermarketach, sklepach osiedlowych oraz internetowych.

3. Margaryna niemieckiej marki Alsan-S to trzeci produkt godny polecenia. Ciemnozielony papierek skrywa w środku lekko żółtą kostkę. Może nie wyróżnia się ona zapachem, ale za to nadrabia smakiem. Mleczny, kremowy, delikatny – taki jaki powinno posiadać masło. W składzie dominuje olej rzepakowy i palmowy, ale producent zaświadcza, że nie są to tłuszcze utwardzone. Dzięki ich użyciu produkt nadaje się nie tylko na kanapki, ale też do wypieków. Dodatkowo został wzbogacony w witaminy A i E występujące w prawdziwym maśle. Margarynę można dostać w sklepach internetowych za dość przystępną cenę. Idealna opcja do rodzinnych wypieków.

Źródła: oficjalne strony producentów

Gabriela Denisiuk
Miłośniczka gotowania, tańca i nauk ścisłych. Wolny czas spędzam w kuchni eksperymentując z roślinnymi przepisami albo zgłębiając wiedzę na temat neurobiologii, dietetyki czy fizyki jądrowej. Największą satysfakcje sprawia mi jednak aktywizm - zmienianie świata na lepsze :)