Beyond Meat vs Impossible Foods – na podbój Europy

Stało się: Beyond Meat rozpoczyna produkcję w Europie. Nowy zakład powstanie we współpracy z holenderską firmą z branży mięsnej (Zandbergen – World’s Finest Meat). Niecały rok wcześniej główny konkurent Beyond Meat – Impossible Foods – złożył wniosek o dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej hemu, czyli składnika nadającego roślinnym burgerom firmy ich słynny „krwisty” wygląd. Ostatnio firma wstępnie wygrała w holenderskim sądzie z Nestlé, które sprzedawało w Europie produkt o nazwie Incredible Burger. Wygląda więc na to, że walka o rynki europejskie właśnie się zaczęła. Co warto wiedzieć o amerykańskich gigantach branży roślinnej? W tym wpisie zbieramy dla Was najważniejsze fakty.

Impossible Foods

Firma Impossible Foods została założona stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku, przez amerykańskiego biochemika Pata Browna. Sławę przyniosło jej stworzenie „krwawiącego” roślinnego Impossible Burgera, możliwe dzięki wykorzystaniu sojowej leghemoglobiny (znanej też jako hem), czyli roślinnego białka bardzo zbliżonego budową do hemoglobiny. Poza bestsellerową wołowiną, która od stycznia 2019 roku nie zawierają glutenu, firma sprzedaje także „hemową” wieprzowinę oraz breakfast sausage. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie do oferty dołączą również roślinne kiełbaski. 

Firma ma silne związki z branżą HoReCa: jej klientami są Burger King (Impossible Whopper sprzedawany od ubiegłego roku), Starbucks (kanapki śniadaniowe), uniwersyteckie kantyny, a nawet parki rozrywki spod szyldu Disneya. Poza tym ostatnio znacznie zwiększyła się obecność produktów Impossible Foods w handlu detalicznym. Do tej pory była ona ograniczona, ale w maju tego roku ogłoszono, że Impossible trafi do 1700 sklepów sieci Kroger (największej sieci handlowej w USA), zwiększając w sumie obecność firmy do 2700 sklepów (poza Kroger, m. in. Fairway Market, czy kalifornijskie lokalizacje Safeway, Albertsons, Pavilion i Gelson’s). Szansa na wejście do Kroger pojawiła się w momencie, kiedy zakażenia Covid-19 w ubojniach doprowadziły do groźby niedoborów mięsa w amerykańskich supermarketach, o czym pisaliśmy w maju.

Czytaj też: USA: Roślinne mięso na ratunek

Beyond Meat

Dwa lata przed powstaniem Impossible Foods amerykanin Ethan Brown założył Beyond Meat, spółkę która dzisiaj dominuje w kategorii roślinnych burgerów w handlu detalicznym w USA. Do supermarketów weszła już cztery lata temu, a więc szybciej niż konkurencja, i dalej pnie się wzwyż. W maju 2019 roku Beyond Meat weszło na giełdę jako pierwsza spółka produkująca roślinną żywność.  

Beyond Meat ma też bardziej rozbudowaną ofertę niż konkurencja, w tym  również produkt dostępny w Polsce. Mowa tu o Beyond Burgerze, który można już kupić w Kauflandzie i API (dystrybutorem Beyond Meat w Polsce jest Food Brothers, importujący również roślinne mięsa spod szyldu Linda McCartney Foods). Jest to tylko mała część bogatej oferty Beyond Meat, do której zaliczają się produkty takie jak kiełbaski i mielona wołowina. Dużym wydarzeniem w USA było włączenie do oferty tradycyjnej amerykańskiej breakfast sausage, oczywiście w wersji roślinnej. Falstartem okazało się wprowadzenie na rynek kawałków kurczaka, które nie sprzedawały się tak dobrze, jak reszta oferowanych produktów, i zniknęły już z oferty. Znacznie lepsze efekty wydaje się przynosić współpraca firmy i KFC, w ramach której powstał Beyond Fried Chicken. Produkt oferowany był początkowo w kilku wybranych restauracjach KFC, ale stopniowo rozszerza swój zasięg na kolejne stany.

Czytaj też: Produkty Beyond Meat i Linda McCartney w sprzedaży w polskich marketach API

Co to oznacza dla europejskich producentów?

Fabryka Beyond Meat w Holandii dopiero rozpoczyna swoją działalność, i wygląda na to, że wniosek Impossible Foods o dopuszczeniu hemu nie został jeszcze rozpatrzony przez organy UE. Intencje firmy obu firm są jednak jasne, co potwierdza pozwanie Nestlé przez Impossible Foods. Rynek europejski jest traktowany poważnie przez obie spółki i może okazać się istotnym krokiem w walce o światową dominację – kolejnym są rynki azjatyckie. Wszystko to oznacza, że może to być kluczowy moment również dla europejskich producentów roślinnego mięsa, dla których Beyond Meat i Impossible Foods już wkrótce będą realnymi konkurentami. Rynek na pewno jeszcze przez długi czas pozostanie nienasycony i możliwe, że rodzimi producenci wygrają cenowo, warto jednak bacznie obserwować ruchy amerykańskich spółek i trzymać rękę na pulsie, bo roślinne mięso to szansa na rozwój również dla polskich producentów.

Źródła: fooddive.com | edition.cnn.com | nrn.com | theverge.com | portalspożywczy.pl dietetyczny.blog.polityka.pl | wirtualnemedia.pl  

RoślinnieJemy
Chcąc wspierać właścicieli lokali gastronomicznych, producentów żywności i wszystkie osoby oraz instytucje zainteresowane odpowiadaniem na potrzeby zmieniających się konsumentów, grupa doświadczonych ekspertów powołała kampanię RoślinnieJemy. Działamy, opierając się na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. Można nam zaufać.