Beyond Meat czy marki własne supermarketów? – rosnący rynek w USA

W 2019 roku zanotowano ponad 10-procentowy wzrost sprzedaży roślinnych mięs – jak donosi Nielsen. W USA zysk z ich sprzedaży przekroczy niedługo 1 mld dolarów. Jedna z największych sieci handlowych w Stanach Zjednoczonych dostrzegła potencjał i zaczęła wprowadzać swoje zamienniki mięsa.

Na półki amerykańskiej sieci Kroger trafił roślinny burger pod marką własną Simple Truth. Jeszcze przed jego wypuszczeniem firma zapowiadała, że ich burger na bazie białka grochu będzie sprzedawany w ,,bardziej przystępnych cenach” niż wiodąca marka. Obietnica została spełniona, ponieważ regularna cena dwupaku burgerów Simple Truth wynosi 4,99 (w dolarach amerykańskich) i tym samym jest tańsza o dwa dolary (ok. 8 zł) od Beyond Burgera – najsławniejszej roślinnej alternatywy mięsa. Dodatkowo w sklepach można trafić na promocje, w ramach których cena dwupaku obniżana jest do 3,99. Różnica w cenie jest więc znaczna.

Jednak prezes Beyond Meat Seth Goldman studzi związane z tym emocje. W wywiadzie dla Reuters podkreślał, że samo uformowanie czegoś na kształt burgera nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Wegańskie burgery na bazie fasoli oraz innych składników istniały od dawna. Jak twierdzi Beyond Meat, ich dziesięcioletnie owocne starania, aby groch zaczął smakować jak mięso, nie będą proste do odtworzenia przez sieci spożywcze.

To jednak nie zniechęca sieci handlowych do podejmowania prób wejścia ze swoimi produktami na rynek roślinnych alternatyw mięsa. W tym roku Aldi, niemiecka sieć ze sklepami w USA, zapowiedziała wprowadzenie większej liczby produktów marki własnej. Obecnie testuje wprowadzenie na rynek bezmięsnych parówek śniadaniowych. Sieć zapewnia, że ceny ich bezmięsnych zamienników będą wahały się w granicach trzech/czterech dolarów. W wywiadzie dla Reuters Aldi przyznało, że w tym roku sprzedaż roślinnych mięs ich marki wzrosła o 300%.

Wprowadzanie alternatyw mięsa pod marką własną przez sieci handlowe pozwoli na znaczne obniżenie ich cen, dzięki czemu dotrą do szerszej grupy konsumentów. Roślinny rynek w USA jest więc na dobrej drodze, aby pobić ubiegłoroczne rekordy sprzedaży.

Źródła:

https://www.supermarketnews.com/meat/kroger-rolls-out-simple-truth-emerge-plant-based-meat

https://www.reuters.com/article/us-retailers-plant-based/grocers-roll-out-plant-based-burgers-at-prices-below-beyond-meat-idUSKBN1Z71V3

https://www.plantbasednews.org/news/us-plant-based-meat-sales-1-billion-2020

https://www.kroger.com/p/simple-truth-emerge-plant-based-patties/0001111003507

 

Maja Bejnarowicz
Studentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W wolnych chwilach uwielbia pić zieloną herbatę oraz spędzać czas na sali treningowej tańcząc taniec towarzyski. Szczęśliwa mama kota i psów w ramach domu tymczasowego.