Alternatywne źródła białka jako temat spotkania Zespołu Parlamentarnego ds. Środowiska, Energii i Klimatu

3 marca 2023 roku odbyło się spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Środowiska, Energii i Klimatu pod nazwą “Transformacja systemu żywnościowego - alternatywne źródła białka w produkcji żywności”. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem spotkania, wypowiedziami ekspertów oraz zebranymi wnioskami. Nagrane spotkanie można obejrzeć tutaj.

Prof. Zbigniew Karaczun, Profesor SGGW, opowiedział o produkcji żywności oraz jej wpływie na klimat i środowisko. Justyna Zwolińska, przedstawicielka koalicji Żywa Ziemia przedstawiła również najważniejsze problemy rolnictwa ekologicznego. Temat ten kontynuowała Ewelina Sasin, współtwórczyni firmy TerGo, która opowiedziała także o diecie planetarnej oraz oczekiwaniach i trudnościach konsumentów w dostępie do zdrowej i zrównoważonej żywności. Podczas spotkania w imieniu branży produktów roślinnych i marki Dobra Kaloria głos zabrała Karolina Kubara. Jako przedstawicielka rodzinnej, polskiej firmy opowiedziała o największych trudnościach, z którymi spotykają się polscy producenci roślinnych alternatyw białka oraz o szansach na wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez rozwój tej branży. Tematem dyskusji podczas spotkania Zespołu Parlamentarnego był także system finansowania rozwoju alternatywnych źródeł białka. O aktualnej sytuacji na polskim rynku opowiedział Piotr Grabowski z Foodtech.ac, współzałożyciel pierwszego w Polsce akceleratora
startupów z branży spożywczej. O inwestycjach publicznych i międzynarodowym kontekście wspierania transformacji systemu żywnościowego opowiedziała Alicja Bućko, przedstawicielka RoślinnieJemy, Specjalistka ds. Instytucjonalnej Transformacji Systemu Żywnościowego.

Źródło: RoślinnieJemy

Dyskusję na temat transformacji systemu żywnościowego otworzyła Posłanka Małgorzata Tracz, zauważając, że „nie ma wątpliwości, że tendencja, jeśli chodzi o żywność wegańską, wzrasta dlatego, że społeczeństwo polskie jest coraz bardziej świadome pozytywnego wpływu produkcji roślinnej na klimat. Że ograniczenie spożycia mięsa jest ważne również dla naszego zdrowia, tych czynników jest bardzo dużo”.

Profesor Zbigniew Karaczun zaprezentował dane, które wskazują, że rolnictwo jest sektorem, które bardzo silnie oddziałuje na klimat i środowisko. Z tego względu sektor ten powinien ulec pewnym modyfikacjom, transformacji, aby presja wywierana na środowisko i klimat była coraz mniejsza. "Wkładamy bardzo dużą ilość energii w produkcję mięsa, w produkcję zwierzęcą, a pozyskujemy z niej stosunkowo niewielką ilość energii i białka. Przeznaczamy dzisiaj mniej więcej 80% ziemi rolnej na produkcję mięsa, produkcję odzwierzęcą, a pozyskujemy z niej tylko 40% białka, które spożywamy jako ludzie i 20% kalorii".

Profesor zauważył również, że wszystkie wyniki badań naukowych wskazują, że produkcja zwierzęca zostawia za sobą kilkudziesięciokrotnie większy ślad zarówno węglowy, jak i wodny, w porównaniu z produkcją roślinną. Sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ilości jedzonego mięsa. Przytoczone dane wskazują, że gdybyśmy zamierzali do 2050 roku utrzymać obecne przyzwyczajenia żywieniowe, musielibyśmy 95% powierzchni lądu przeznaczyć na produkcję rolną.

Justyna Zwolińska przedstawiła bariery i szanse dla zrównoważonego łańcucha żywnościowego w Polsce. Zauważyła, że „potrzebne jest wsparcie publiczne dla ekologicznego rolnictwa, żeby pojawiały się ekologiczne produkty w sprzedaży i żeby tworzyć dostępność rynkową. Nie mamy zielonych zamówień publicznych, nawet dla produkcji ekologicznej. Brakuje myślenia, że żywność w żywieniu zbiorowym powinna być wspierana przez państwo, by zwiększać dostęp zdrowej żywności dla dzieci i młodzieży”.

Ewelina Sasin przytoczyła wyniki raportu Accenture, według którego 61% respondentów twierdzi, że wpływ wytworzenia produktu spożywczego na środowisko jest dla nich ważny. "Poza dużymi ośrodkami miejskimi Polacy mają ogromny problem z dostępnością alternatywnych źródeł białka oraz informacji na temat diety zrównoważonej środowiskowo. Niezwykle ważne jest systemowe wsparcie dla producentów start-upów i wszelkich innych inicjatyw z tego sektora. Powinniśmy edukować społeczeństwo o wpływie spożywania mięsa na środowisko i na nasze zdrowie i zapewnić konsumentom możliwość świadomego wyboru i dostępności tych alternatyw." Ewelina Sasin zwróciła również uwagę, że trwający brak wsparcia dla rodzimych producentów sprawia, że za parę lat będzie im jeszcze trudniej wejść na rynek europejski i konkurować z tymi, którzy już mogą liczyć na dopłaty i lepsze traktowanie w innych krajach. Na polskim rynku istnieje dużo obiecujących start-upów i firm, które produkują zamienniki produktów odzwierzęcych, ale potrzebują wsparcia w zakresie finansowym, promocyjnym, a także legislacyjnym, by stać się podstawą zrównoważonego systemu produkcji żywności.

Karolina Kubara zaprezentowała historię rodzinnej marki Dobra Kaloria, która w swojej ofercie posiada m.in. roślinne alternatywy produktów mięsnych. Opowiadając o innowacyjności i lokalności swojej produkcji, podkreśliła, że firma uzyskała w zeszłym roku 2 patenty dotyczące produktów związanych z roślinnymi zamiennikami mięsa. Są to patenty związane z produkcją opartą na kiełkach oraz na boczniakach. Obecnie Dobra Kaloria produkuje już ponad 70 produktów. "Rozwijamy się od wielu lat, ale spotykamy się też z licznymi przeszkodami. Przede wszystkim brak wsparcia finansowego, niedostrzeganie potencjału tej branży. My, jako przedsiębiorcy widzimy duży potencjał, inwestujemy, wierzymy, że ta żywność to nasza przyszłość. Mamy jednak poczucie bycia pomijanymi w różnych rozwiązaniach systemowych. Uważamy, że to nie jest tylko szansa dla nas jako firmy, ale dla całej gospodarki krajowej, ponieważ jest to sektor, który się dynamicznie rozwija.”

Piotr Grabowski przedstawił, jak wygląda rynek alternatywnych źródeł białka oraz sytuację finansowania nowych firm i produktów na polskim rynku. Wartość globalnego rynku żywności roślinnej wyniosła w 2022 roku 44.2 bilionów dolarów. Według szacunków ekspertów, do 2030 roku ta liczba urośnie ponad trzykrotnie. W Polsce rynek żywności w 2020 roku był wart 600 mln złotych, w 2021 ta kwota wzrosła do 1,5 mld złotych. "Jest to wczesny rynek, który dopiero się formuje. Kluczowe wyzwania dla producentów to świadomość konsumentów, dostępność produktów, wysoka jakość produktów, niejasne regulacje prawne, opłacalność i skala, czyli przewaga konkurencyjna dużych firm, też zagranicznych, które korzystają z efektu skali. Dostęp do kapitału to czynnik, bez którego żaden biznes nie będzie mógł się rozwijać.”

Aby przyspieszyć rozwój sektora roślinnego, potrzebne jest:

    Źródło: RoślinnieJemy

    Alicja Bućko zwróciła uwagę na dysproporcję między wielkością inwestycji publicznych w innych krajach a brakiem wsparcia dla producentów roślinnej żywności w Polsce. "Rządy inwestują w alternatywne źródła białka głównie ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe, łagodzenie wpływu na klimat oraz wzmocnienie gospodarki i sukces ekonomiczny. Środki są przekazywane przede wszystkim na badania i rozwój z otwartym dostępem, rozwiązywanie problemów technologicznych, wsparcie infrastrukturalne, wsparcie dla start-upów i rodzimych firm, które na rynku już istnieją, a także rozwój siły roboczej.”

    Przykłady inwestycji publicznych:

      O komentarz na temat transformacji systemu żywnościowego poprosiliśmy także przedstawicieli polskich producentów roślinnych alternatyw białka.

      Transformacja systemu żywnościowego to ważny temat ze względu na
      wpływ produkcji na środowisko, nasze zdrowie, bezpieczeństwo
      żywnościowe oraz gospodarkę Polski. Branża producentów alternatywnych
      źródeł białka jest gotowa, by włączyć się w dyskusję o przyszłości
      polskiego systemu żywnościowego i aktywnie wspierać go w procesie
      przemiany.

      Ważnym krokiem, który przybliży nas do zrównoważonego systemu
      żywnościowego, jest wsparcie publiczne i systemowe zmniejszanie
      przeszkód w rozwoju żywności roślinnej i alternatywnych źródeł białka.
      Mamy nadzieję, że dyskusja rozpoczęta na spotkaniu Zespołu
      Parlamentarnego będzie kontynuowana i przybliży nas do zaadresowania
      problemów polskich przedsiębiorstw.


      Alicja Bućko

      W RoślinnieJemy kształtuję roślinną przyszłość na poziomie instytucjonalnym i politycznym. Wierzę, że zmiana systemowa to kolejny, niezbędny krok w kierunku transformacji systemu żywnościowego. Uwielbiam kulinarne podróże i sport w wielu odsłonach.

      Udostępnij artykuł